1.-2.9.2012 Seminář PM a hry

Tento víkend jsme vyrazily s holkama chlupatýma na seminář o pozitivní motivaci a hrách dle Susan Garrett, který pořádala Petra Vyplelová z OSA Jahody. Seminář byl v sobotu na kladenském cvičáku a v neděli v hale. Jak na potvoru v sobotu byla kosa, mrzli jsme venku, v neděli se zase udělalo hezky a my byli v hale, takže jsme měli dveře dokořán, aby nám tam šlo sluníčko. :)

Semináře byly moc fajn, hlavně ten sobotní, který nám pomohl asi nejvíc. Kromě základů a teorie, které jsem měla načtené, jsme řešili různé konkrétní problémy s našimi pejsky, dostalo se třeba na odpočívání, odbourávání stresu, zklidnění hyperaktivního psa a naopak nabuzení klidného psa, no a taky třeba na lovení zvěře. Celkově to bylo moc zajímavé, protože jsem konečně viděla, jaké to je převést principy PM do praxe, bylo fajn vidět, jak to dělá Petra a porovnat si to s ní. No musím říct, že mě hodně potěšilo, že v podstatě se ubíráme správným směrem. :) Co mě zaujalo asi nejvíc, bylo povídání o načasování odměn, používání NRM (non reward marking) a o různých chybách, které běžně člověk dělá, aniž by si to uvědomil. A samozřejmě jsem se v některých našla. :))) Hlavní ale je, že si svoje chyby člověk uvědomuje...

Druhý den byl ve znamení her podle Susan Garrett. Seminář byl trochu zdlouhavý, protože všichni pejsci si postupně zkoušeli všechny hry, a tak se dost čekalo, než přijdeme na řadu. Navíc většinu her (co většinu, prakticky všechny) jsem už znala, ale zase bylo fajn pozorovat ostatní pejsky, jak si vedou. No a taky jsem poznala další modifikace těchto her. Asi polovina jich byla na drive, což my tedy nepotřebujeme. :D Takže hrát budeme dál crate games, it´s yer choice, , tug-sit-tug, k tomu jsme přidaly hru na trénování odolnosti odložení, to je asi jediná, kterou jsme nikdy nehrály a která mi přijde moc fajn především pro Inku. Už jsme ji zkoušely při procházce a potvůrka potřebuje vždycky trochu času, než se zklidní, pak jí to jde jako po másle. :) Jo a taky hra pro lepší přivolání, která je součástí kurzu Recallers, se mi moc líbila, tu určitě budeme hrát taky. Petra nám ještě ukázala, jak dál pokračovat v nose touch a it´s yer choice, tak máme aspoň další věci k zamyšlení a potrénování, ono to holkám neuškodí. 

Růženka byla samozřejmě s námi a her se taky zúčastnila. Překvapila mě, že si se mnou hrála i před ostatními, ne s hračkou, ale honila se se mnou po place a byla moc šikovná. :) Samozřejmě všechny zaujala víc než Inka, už si na to pomalu začínám zvykat.. :D Ona je totiž prostě k sežrání, když dělá slalom mezi nohama, otočky a když nastoupila na plac, vždycky nabízela v rychlosti za sebou všechny triky, které už umí, takže se všichni váleli smíchy, že prý tak nashapovanýho buldoka (cituji) ještě neviděli. :D 

Prostě to byl moc prima víkend, já se naučila spoustu věcí a holky to taky určitě moc bavilo. A zároveň jsme si vyzkoušely pozornost za přítomnosti ostatních pejsků (kdy mě obě holky mile překvapily), pobyt v odkládačce (až na Inky občasné výlevy fajn) a potrénovaly přivolání, kdy hlavně překvapila Inka, která se v tomhle o moc zlepšila. Když si vzpomenu ještě na předprázdinové hodiny agi, musím se smát. Tenkrát ta potvora odbíhala každou chvilku, nesoustředila se, jakmile uviděla jiného psa, už byla u něj. Najednou obrat o alespoň 80%, občas ještě vyběhne, aby se s novým kolegou přivítala, ale nechá se už hezky odvolat a často cvičí mezi ostatními pejsky, aniž by jí to působilo nějaké větší problémy. Tak nám snad ty hry k něčemu byly, jsou a budou... :)