Ostatní aktivity

Dogdancing

Dělat blbinky nás vždycky bavilo. A pokud se toho dá využít i ve výcviku, pak hurá do toho. :) Růženka pár triků umí a dělá je moc ráda, je to holka šikovná a pomalu přidáváme pomocí shapingu triky další. Inka bude v jejích šlépějích pokračovat a jde jí to moc dobře. Už teď umí všechny triky, které umí Růženka, a pořád přidáváme další a další (aktuálně umíme cca. přes 30 povelů). V budoucnu bych s ní chtěla zkusit nějaké zkoušky. Cvičíme jen pozitivní metodou (shapingem) a ve většině případů používáme klikr.

Pasení

Protože Inka už prokázala, že k pasení přirozené vlohy má, sem tam zajedeme na trénink pasení. Začínaly jsme v chs. Dajavera a strávily jsme i víkend u Ivany Horské v Martínkovicích, kde jsme složily zkoušku vloh ZVOP. Zatím musím ale upřímně říct, že to rozhodně nebude jedna z hlavních aktivit, Inku by pasení určitě moc bavilo, ale je to aktivita náročná na čas a při dnešních cenách benzinu bohužel i na finance, navíc Inka je ještě u oveček moc divoká, tak uvidíme, jak nám to půjde dál. Od roku 2013 sem tam zajedeme do chs. Kogito Easter k Helče Muzikářové, která nám moc pomohla a dokázala Inku alespoň trochu zklidnit tak, že už to někdy opravdu vypadá jako pasení. No a od dubna 2014 také občas zajedeme na pasení IPRK do Prahy k Evě Štemberové a jednou jsme si byly zapást v cizině.

Dogfrisbee

Inka frisbee miluje, sama mi ho začala nosit už coby malý prcek, a tak jsme začínaly házením rollerů, nízkých hodů, sem tam jsme zkusily zeměkouli, over a podobně. :) Také jsme zajely na první víkendový seminář a pár tréninků u Pavly Gašpárkové a postupně jsme zaváděly výskoky a po roce a půl věku a rentgenech se na frisbee vrháme se vším všudy. :) Inka je na frisbee opravdový talent, má krásnou techniku skoku, přestože jsme ji nikdy nemusely trénovat. Dnes závodíme v distančních disciplínách a chystáme se konečně dodělat naši freestylovou sestavu, abychom mohly vyrazit i mezi krále frisbee. :)

Obedience a poslušnost

Obedienci určitě plánuji a složit nějaké ty zkoušky také. Inka je typ psa, co se učí prakticky sám od sebe. Mně pak stačí ji pouze usměrňovat tím správným směrem, kterým chci a nedělat u toho moc chyb, což se nakonec ukázalo jako to nejtěžší. :) V březnu 2012 jsme začaly pravidelně docházet na lekce obedience do školy psích sportů do Horních Počernic, v červnu 2012 jsme pak přesedlaly do HafBa Stodůlky, ale nadále jsme zůstaly pod vedením Kristýny Másilkové až do léta 2012. Pak jsme navštívily pár seminářů, ale převážnou většinu věcí si už trénujeme samy, sem tam potrénujeme s tetou Nikolou a Oriannkou, no a především využíváme závodů dogfrisbee, kde trénujeme v pauzách. To je nejlepší škola života. Obedience je pro nás hodně náročná, já naivka si myslela, že bychom mohly dát OB-Z už před dvěma lety, ale máme rok 2014 a já se tam pořád nedokopala, přestože vím, že Inka na to má a že nám zbývá doladit pár věcí. Bohužel já dělám spoustu chyb, takže to Ince kazím, no a Inka má zase problém se soustředěností, někdy je zase přemotivovaná a dělá blbiny, prostě máme pořád co trénovat. Až budeme opravdu připravené, určitě na zkoušku vyrazíme. :)

Klikr trénink

Klikr trénink jsem objevila na psím táboře v Herolticích a velmi mě zaujal. Proto jsem nelenila, zakoupila potřebnou literaturu, nastudovala, co se dalo, no a dnes s Inkou v začátcích dělám na klikr prakticky všechno. Od poslušnosti přes agility až po blbiny typu vlez si do krabice. No a protože se o klikr Růženka také zajímala, naklikala jsem i ji a už teď pozoruji neuvěřitelné pokroky jak ve výcviku, tak ve výchově a ve zvládání problémů. Je to holka šikovná a třeba ho někdy taky zužitkujeme...

Treibball

U nás ne moc rozšířený sport, řekněme spíš, že je to sport, který je úplně v začátcích. Po shlédnutí několika videí a obrázků mě treibball nadchl a určitě ho chci s Inkou někdy vyzkoušet.

Bikejöring, skijöring, scootering

Tři sporty, které chci určitě také dělat. Asi ne na nějaké vyšší úrovni, ale jen rekreačně. Vybavení na kolo mám, na lyže taky, tak už nám chybí jen ta koloběžka. Inka je tahoun od přírody, neuvěřitelně ji to baví, což prokázala při zkoušce AD. :) Zatím sem tam trénujeme v postroji, běháme nebo jezdíme na kole a upevňujeme stranové povely, největší problém nám asi dělá zpomalení. :) První tréninky mi pomalu ale jistě daly za pravdu, že jsem se ve volbě aktivit pro tu malou dračici nespletla, takže tahací sporty určitě neopustíme. :)

Dogtrekking

Sport, který děláme jen okrajově a rekreačně. Inka zvládá dlouhé vzdálenosti s přehledem, horší to je s paničkou. :)

Stopy

A last but not least - stopování. Tohle je disciplína, kterou neznám vůbec, nikdy jsem se ani na stopování nebyla podívat na nějaké akci. Láká mě ale hodně. Fascinuje mě schopnost psa rozlišit různé pachy, navíc u toho musí zapojovat hlavu, takže určitě nějakou tu stopičku zkusíme a uvidíme, jestli nás zrovna tohle chytne. Hlavně aby nějaká z aktivit bavila Inku, ostatní je vedlejší. Zatím stopujeme piškotky, jen tak pro zábavu doma nebo na poli za domem a Inku to moc baví. Na táboře Easy Camp 2012 si Inka poprvé vyzkoušela pachový čtverec a dle slov Evičky jsme se minuly povoláním, na to, že to byl její první čtverec, si prý vedla jako profesionálka. Pak následovala dlouhá pauza a na konci roku 2013 jsme se dostaly do ZKO Stochov k našemu trenérovi obran Michalovi, který nás také přivedl ke stopičkám. Zatím děláme stále čtverce a kratší stopičky, Inku to ale neskutečně baví a musím ji neustále brzdit, aby pamlsky nepřecházela. Jede v té stopě jako vysavač. :D Aktuálně čekáme, až nám posekají ve Středoklukách terény a stopičkám se budeme věnovat o trošku víc než doposud. A kdo ví, třeba nás nemine ani nějaká ta zkouška...